Yanlış Yakıt Dolumunda Suçlu Kimdir?

Yanlış Yakıt Dolumunda Suçlu Kimdir?

Yanlış yakıt dolumunda suçlu kimdir sorusunun cevabını sizler için veriyoruz. Ancak, araca yanlışlıkla yanlış yakıt konulursa bu durumda neler olur? Günümüzün en emel sorunlarının başında, yanlış yakıt dolumu gelmektedir. Bu durumda, pek çok kişi dava açmış durumda. Peki, bu durumda haklı ve sulu kim? Yanlış yakıt dolumunu fark ettiğinizde neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Yanlış Yakıt Dolumu Hakkında

Eğer sizler de Yanlış yakıt dolumunda suçlu kimdir sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. İlk olarak şu şekilde belirtmemiz gerekiyor. Aracınıza yanlış yakıt dolduğunu daha aracınızı çalıştırmadanda fark ettiyseniz, endişelenmeyin. Bu durumun telafisi var. Ve durumunuz o kadar da sıkıntı değil. Aracınızı servise götürüp, temizleyerek bu sorundan kurtulabiliriniz. Ancak yakıtın farkına, aracınızı çalıştırdıktan sonra varırsanız, o zaman işler, sizin açınızdan can sıkıcı bir noktaya ulaşabilir.

Dizel olarak kullandığınız aracınıza yanlışlıkla benzin konulduğunda ve siz bunu çalıştırdıktan sonra fark ettiğinizde, maddi anlamda biraz zorlanacağınızı belirtmek istiyoruz. Dizel araçlara konulan benzin, motorun yağlanmasını sağlamıyor. Bu da motorun yağ bölümüne ciddi zarar verdiğini söyleyebiliriz.

Bu durumun tam tersi de olabilir. Aracınız benzinliyken, dizel konulmuş olabilir. Bu durumda aracınız ilk olarak çalışmayacaktır. Dizelin tutuşması, benzine göre biraz daha uzun sürebilmektedir. Çalıştığında da, egzozunuzdan duman çıktığında ise, iş çoktan geçmiş olacak. Çünkü size de tamiratın yolu gözüküyor.

Bu Durumda Suçlu Kim?

Yanlış yakıt dolumunda suçlu kimdir? Peki, böyle bir durumu yaşadınız. Neler yapacaksınız? Bu durumdaki suçlular, akaryakıt istasyonu ve pompacı olmaktadır. Bunun sebebi, araçların yakıt girişinin farklı olması. Yani pompacı dikkatli olursa, böyle bir hala ile karşılaşmayacaksınız. Yakıt tabancaları da aslında yanlış dolumunu önleyecek şekilde farklı.

Hukuki açıdan da suçlu olan kişi akaryakıt istasyonu ve pompacı. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız, dava ettiğinizde, davayı kazanabilirsiniz.

Eğer aracınıza yanlış dolumu fark ettiyseniz, buna rağmen aracınızı kullanmamanız ve çalıştırmamanız gerekiyor. Ancak bunu dava etmeniz için kanıtlamanız gerekiyor. Yani aracınızı teste sokarak, yanlış olum olduğunu kanıtlamalısınız. Aksi durumda, kazanan olamayabilirsiniz.

Ancak, bir akaryakıt istasyonuna girdiğiniz zaman, doğru yerde durmanız gerekiyor. Bu durumda suçlu karşı taraf olmayacaktır. Doğru yerde durmanıza rağmen, aracınıza yanlış yakıt konulduysa, suçlu karşı taraf olacaktır.

Yanlış Yakıt Konulan Araçlar

Yanlış yakıt dolumunda suçlu kimdir sorusunun cevabını genel olarak bu şekilde verebiliriz. Aracınıza yanlış yakıt konulduğunu bir de şu şekilde anlayabilirsiniz. Yakıt dolduktan sonra, ücretini ödemek için içeriye gideceksiniz. Gittiğinizde size verilen fişte, hangi yakıtın doldurulduğu yazar. Bu durumda, yanlışlığı daha aracınızın başına gitmeden de fark edebilirsiniz. Bu şekilde, hiçbir masrafa girmeden aracınızı tamir ettirebilirsiniz.

Dikkatsiz olan pompacılar ne yazık ki bu sorunun yaşanmasına sebep oluyor. Son olarak bu konu ile ilgili olarak şunu belirtebiliriz. 4822 sayılı yasaya göre, Ayıplı Hizmet kapsamında, yukarıdaki durumlara bağlı olarak suçlu istasyon sahibi ve pompacı olarak belirtilmektedir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız, Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Yanlış yakıt dolumu son derece dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Çok büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Sizleri manevi anlamda yoracağı gibi, maddi anlamda da yorabilir. Araç sahipleri bu noktada çok dikkatli ve uyanık olmalıdır. Aynı şekilde çalışan kişiler de dikkatli ve uyanık olunmalıdır. Herkes işini iyi bir şekilde yaparsa, bu durumların yaşanması engellenebilir.

Dizel Yakıtların Özellikleri Hakkında

Yanlış yakıt dolumunda suçlu kimdir sorusunun cevabını verdikten sonra, çok fazla bahsettiğimiz dizel yakıttan bahsetmek istiyoruz. Dizel yakıt, günümüzde en çok kullanılan yakıt çeşitlerinin başında gelmektedir. Peki, bu yakıtın özellikleri nedir?

  • Setan sayısı
  • Katılaşma noktası
  • Kalınlık
  • Kükürt ihtivası
  • Uçuculuk

Genel olarak benzin ile dizel yakıt arasındaki farklar bu şekildedir. Aracın hareke etmesi için çok fazla güce ihtiyaç duyulursa, bu araç için dizel yakıt kullanılması gerekmektedir. Ekonomi açısından da son derece önemli olan bir yakıttır. Bu kadar verimli bir yakıt olmasaydı, gemilerde, trenlerde ve büyük araçlarda kullanılmazdır. Enerjinin bu kadar yoğun olması da bu yakıtın tercih edilmesindeki en temel sebeptir.


Whatsapp Telefon